به کمک اپ تازه Files، کاربران بالاخره می توانند در قلب حافظه موبایل هایشان رسوخ کنند و برنامه مدیریت فایل خودشان را داشته باشند.شاید بتوان Files را به نوعی جایگزینی برای iCloud Drive دانست. با ورود به این اپ تازه می توانید با ورود به تب «Browse» حتی به فایل های موجود روی سرویس ابری آیکلاد نیز دست پیدا کنید.
همچنین به لطف Files، امکان دسترسی به منابع دیگر هم فراهم می شود. تنها کافیست اپ مخصوص به این سرویس های ابری را نصب کنید و از Files برای دسترسی به تمام داده های ذخیره شده روی آن ها، بهره بگیرید.حتی می توانید این سیستم را شخصی سازی هم بکنید و تنها داده های مورد نیازتان را به نمایش درآورید. به همین منظور می توانید از بخش «Locations» کمک بگیرید و با روشن کردن کلید هر سرویس به اطلاعات ذخیره شده اش دست پیدا کنید.
از سوی دیگر، فایلز شباهت بسیاری هم به فایندر macOS دارد. با اینکه هنوز ویژگی چندان زیادی در اختیار کاربر قرار نمی دهد، اما تمام اصول اولیه طراحی یک فایل منیجر در آن رعایت شده و می تواند برای نیازهای مختلف، پاسخ قابل قبولی ارائه دهد.
یکی از فعالیت هایی که حالا به لطف فایلز ممکن شده، ساخت پوشه (فولدر) است. حتی می توان به کمک این اپ تازه، چندین پوشه مختلف را در یک پوشه جای داد. برای دسترسی به تمامی این ها، کافیست زمانی که در حال جستجو در میان فهرست ها هستید، صفحه را به پایین بکشید و با اشاره روی اولین آیکون یک پوشه تازه بسازید.
یکی از ویژگی های جالب فایلز، آن است که می توان به واسطه کشیدن و رها کردن (Drag and Drop)، فایل ها را میان پوشه ها و منابع جا به جا کرد. خیلی راحت می توان با نگه داشتن انگشت روی فایل مورد نظر، آن را به اطراف کشید و به جایی دیگر منتقل کرد.
همانطور که گفته شد، فایلز به نوعی یک بنگاه اطلاعاتی برای تمامی سرویس های ابری است و می توان به کمک آن، تمام اطلاعات ذخیره شده را در یک جا گردآوری کرد. همین موضوع، مانع از ایجاد چند نسخه یکسان از یک فایل می شود.

هنگامی که تلفن هوشمند شما به iOS 11 به روزرسانی شود، می توانید یک داده را از طریق اپ فایلز بردارید و پس از اعمال تغییرات، دوباره آن را به فایلز برگردانید. اما فعلا، تنها می توانید از اکستنشن «Save to Files» برای ذخیره فایل ها و اسناد در اپ فایلز کمک بگیرید.
با اینکه فایلز به اندازه دراپ باکس کامل نیست، اما هماهنگی سیستم آن با آیکلاد درایو برگ برنده ای برای آن به حساب می آید. به واسطه همین همکاری چند جانبه می توانید برای هر فایل ذخیره شده روی آیکلاد درایو، لینکی عمومی بسازید.
این ویژگی جدید فایلز، تنها روی گجت هایی در دسترس است که به iOS 11 یا macOS High Sierra به روزرسانی شده باشند.